Mušiņa ir viena no šīs grupas kaķu iecienītākajām izklaidēm. Tā ir tā pati makšķere, kas beidzas ar makšķerēšanas auklu, un tās galā ir piesieta neliela «mānekle» cilvēka naga lielumā. Tā imitē dabā lidojošo odžu vai kukaiņu kustības.
Vēl viena rotaļlieta, kas patiks tarantuliem, ir makšķere ar smilteni. Princips ir tāds pats kā mušas, bet galā ir šūpojoši spārniņi, kas imitē smadzenes. Šīs rotaļlietas triks ir tāds, ka tā atkārto liela kukaiņa kustības un izdod lidojošo spārnu skaņas.
Otrā grupa ir peļu kaķi. Tie nav īpaši lēkājoši, bet ir skrejoši. Tām patīk gaidīt, tām peles, žurkas un kurmji vislabākais medījums.
Šīs grupas pārstāvji dod priekšroku rotaļlietām, kas pārvietojas pa zemi. Piemēram, mīksts, 1015 cm garš tārps, kas pieskrūvēts uz makšķerauklas. Šāda rotaļlieta imitē rāpuļu kustības.
Peles dievina gandrīz visi kaķi. Taču zooveikalā ir grūti atrast labu grauzēju. Svarīgi, lai rotaļlieta pēc izmēra un materiāla pēc iespējas vairāk līdzinātos dzīvai pelei. Vislabāk, ja tā ir maza un izgatavota no dabīgas kažokādas, piemēram, truša kažoka. Un, ja peles iekšpusē ir paslēptas rūcošas bumbiņas, kaķis nekad neatvadīsies no šāda laupījuma.
No labām rotaļlietām varam ieteikt arī mīkstās žurkas. Ražotājam patīk ielikt iekšā nedaudz kaķumētras, ko vairums kaķu vienkārši mīl.
Trešā grupa jaukta tipa kaķi. Viņiem patīk medīt gan peles, gan putnus. Tām derēs visas iepriekš aprakstītās rotaļlietas.
Var gadīties, ka esat iegādājies savam mīlulim rotaļlietas, pamatojoties uz tā tipu un vēlmēm, bet viņš ar tām kādu laiku spēlējas, bet pēc tam pārstāj. Fakts ir tāds, ka viņam tās apnīk. Neuztraucieties, jums nekas nav jāizmet, jums nav jāskrien uz veikalu pēc jaunām rotaļlietām. Panāciet, lai kaķis uz kādu laiku pārtrauc apnikt ar kaitinošajām rotaļlietām. Atrodiet kasti, uzraksti to «tikai kaķim» un ielieciet tajā visas peles, tārpus un makšķeres, par kurām kaķis ir zaudējis interesi. Pēc aptuveni divām vai trim nedēļām atkal izņemiet tās ārā, parādiet kaķim, un viņš būs pārliecināts, ka viņa priekšā redz kaut ko jaunu. Interese atkal pamodīsies.
Vēlamies vērst uzmanību uz to, ka rotaļlietas, kas vienkārši guļ kastē, kaķim nav interesantas, jo visu, kas nekustas, dzīvnieks uzskata par noķertā upura līķi, kas nav viņa uzmanības vērts. Kāpēc ķert kaut ko tādu, kas neizrāda dzīvības pazīmes? Tam nav jēgas. Lai ieinteresētu dzīvnieku, nedaudz piepūlēties un atdzīvināt tā «tārpus».
Daži vārdi par lāzera rādītājiem kaķiem. Šeit ir divas nianses. No vienas puses, tā ir brīnišķīga rotaļlieta, jo cilvēkam nav jāpieliek papildu pūles. Guļot uz dīvāna, ieslēdziet lāzeru, kaķis dzen staru, un jūs šajā laikā ieņemat horizontālu stāvokli. Bet, no otras puses, kad kaķis noķer upuri, viņa smadzenes saņem signālu, ka medībām jānoved līdz loģiskam noslēgumam, proti, ķepas saspiež nelaimīgo upuri. Spēlējot ar lāzeru, mēs saprotam, ka kaķis neko nesaņems. Jā, stars kustas, dzīvnieks mēģina to noķert, bet medības galarezultāts ir nulle, kaķis fiziski nespēj saspiest sarkano punktu ķepās. Kad tas to ir satvēris, jūs vai nu novirzāt lāzeru, vai izslēdzat to. Spēlējoties ar lāzera rādītāju, kaķis ir izkustējies un iztērējis savu enerģiju, kas, protams, ir labi. Taču mēs psiholoģiski traumējam dzīvnieku ar šādām neauglīgām medībām. Mājdzīvnieks nesasniedz mērķi objekts netiek noķerts un noslīcināts. Rezultātā kaķim no šī procesa nav nekādu pozitīvu emociju un viņš ir tikai nervozs.
Kā ieinteresēt mājdzīvnieku jaunā rotaļlietā? Visbiežāk mēs spēlējamies ar kaķi nepareizi: stumdām objektu, kas ir liela kļūda. Jūsu draiskulītim vai žurkai vajadzētu atdarināt medījuma uzvedību savvaļā. Grāvis mēdz bēgt prom no kaķa, nevis uzbrukt tam tieši degunā. Piemēram, jūs esat paņēmis putna rotaļlietu. Izveidojiet iespaidu, it kā tas paceltos un nosēstos. Ja jūsu mīluli piesaista tārps uz makšķeres, jums nav nepieciešams to vicināt viņam sejā, tārpi rāpo, nevis lido. Mājdzīvnieks vienkārši pagriezīsies prom no rotaļlietas ar izteiksmi: «Kad tas beigsies? Kāds jau aizdusiniet šo tārpu, lai tas man nelien man priekšā.»
Piemērs, kā pareizi ievilināt kaķi spēlē: izvietojiet vairākas kastes pa istabu un pārvietojiet tārpu pa tām tā, it kā tas rāptos pa zemi ar šķēršļiem. Ticiet man, šāda spēles stratēģija ieinteresēs jūsu mīluli.
Spēlējot ar kaķi, nedrīkst veikt straujas kustības. Ja jūsu rokās ir makšķere, pārvietojiet to vienmērīgi no vienas puses uz otru. Jūs taču neesat nonācis pie makšķerēšanas, kur jums ar visiem līdzekļiem ir jāuzķer karpa.
Spēles laikā daudzi cilvēki liek kaķim lēkāt uz augšu un uz leju. Protams, tā uzbūve paredz, ka dzīvnieks var ieņemt augstumu, vairākas reizes pārsniedzot savu augumu, taču neaizmirstiet, ka kaķis nav ķengurs.
Un vēl viens svarīgs punkts: spēlējoties ar kaķi, jādod viņam iespēja noķert upuri pāris vai trīs reizes. Fakts ir tāds, ka savvaļā dzīvnieks veic vidēji 1418 mēģinājumus iegūt barību, bet tikai 34 ir patiešām efektīvi. Centieties, lai mājās jūsu kaķis neatpaliek no vidējiem statistikas rādītājiem.
Daži vārdi par mājdzīvnieka veselību. Bieži vien mājas kaķiem ir liekais svars, un pārmērīga aktivitāte rotaļās kaitē viņu veselībai. Ja pamanāt, ka spēles laikā kaķis atvēris muti un izstiepis mēli, tas nozīmē, ka dzīvnieks sācis izjust pārmērīgu slodzi. Šajā brīdī spēli labāk pārtraukt. Kaķis ir sprinteris, kas lieliski startē īsās distancēs, taču šādu tempu tas nevar noturēt ilgstoši. Pietiek ar 15 minūšu ilgu aktīvu lēkāšanu un makšķerēšanu.
Mērīšana ir svarīga it visā, un spēlēs jo īpaši. Neaizmirstiet, ka mājas kaķis ir slinkāks, ātrāk nogurst un kopumā ir mazāk pielāgojams nekā ielas kaķis, jo visu savā dzīvē ir saņēmis no cilvēka.
Skrāpējamie stabiņi
Kaķiem ir viens grēks. Dažiem no viņiem ļoti patīk plēst mēbeles. Pirms dažiem gadiem mums nebija ne jausmas, ko ar to darīt. Labākajā gadījumā viņi atnesa kaķim baļķi vai koka gabalu, taču triks ne vienmēr izdevās. Mūsdienu kaķu pasaule ir pilna ar dažādiem skrāpējamiem stabiņiem, lai pasargātu jūsu māju no asiem nagiem. Ja šis priekšmets tiks izvēlēts pareizi, ģimenē sāksies idille, kā multfilmā «Prostokvašino», kad pastniekam Pečkinam iedeva velosipēdu un visi varoņi izelpoja. Atcerieties, ka viņš teica: «Kāpēc es biju kaitīgs? Jo man nebija velosipēda.» Tas pats stāsts ir ar kaķiem. Viņi sabojās īpašumu, līdz viņiem būs īstā skrāpējamā stabiņa. Izdomāsim, kāpēc dzīvniekiem ir vajadzīgs šis priekšmets?
Tīri fizioloģiski skrāpējamais stabs palīdz kaķim atbrīvoties no atmirušajām nagu kārtām, kuras, iespējams, ne reizi vien esat atradis uz grīdas. Turklāt viņa noslīpē naga garumā. Bet tas nenozīmē, ka pūkainajiem kaķiem vispār nav jāgriež nagi.
Kad kaķis asina nagus, tas nodod informāciju savam kaimiņam, kurš, viņaprāt, guļ un redz, kā sagrābt teritoriju. Asinājumi ļauj otram kaķim saprast, kurš ir priekšnieks un kurš sargā teritoriju.
Relaksācija. Vai esat ievērojuši, ka kaķis, iebāžot nagus, uzreiz izstiepjas? Šī ir sava veida kaķu joga, kas ļauj mājdzīvniekam pareizi izstiept mugurkaulu un citas ekstremitātes, lai mazinātu spriedzi un atslābinātu.
Emociju nodošana. Kad jūs atgriežaties mājās un kaķis skrien jums pretī, viņš vispirms berzē gar jums, un pēc tam uzreiz var doties asināt nagus. Tas nenozīmē, ka pūkains tev saka: «Tu šodien kavēji, cilvēk, tu pavisam aizmirsi, ka man ir pienācis laiks vakariņot, es tevi saplēsīšu līdz Lielbritānijas karogam, tu egoiste.» Tas nozīmē, ka viņš ir patiesi priecīgs jūs redzēt un nodod pozitīvas emocijas, skrāpējot skrāpējamo stabiņu. Šis ir sava veida sveiciens no kaķa.