Скачать книгу
Если нет возможности читать онлайн, скачайте книгу Секрети старовинної скриньки файлом для электронной книжки и читайте офлайн.
Вступ
Скарби у нас під ногами, от тільки треба уважніше придивитися.
Внук криголама
Олесь прийшов зі школи сердитий. Загалом, у школі нічого поганого немає, якби не ходити туди щодня та прибрати звідти більшу частину вчителів.
– Що, кепську оцінку одержав? – занепокоєно спитала мама. Вона саме готувала обід.
"Оцінку одержав". Мама, либонь, гадає, що йому все ще п'ять років. Олесь не забув, як учора вона сказала татові: "Від цієї дитини самі прикрощі".
– Самі прикрощі, – пробурмотів він.
– Що ти бурмочеш? – поспиталася мама роздратовано. Отак воно, в людини прикрощі, а ні співчуття, ні розуміння. Звичайно, мама геть заклопотана меншеньким, йому і вся увага, й кашки, а у відповідь тільки лемент ночами. Після тих ночей мама ходить роздратована, тричі забирала з собою надвір і до крамниці пульт од телевізора. Сусіди, певне, дивилися на неї з подивом, коли вона пультом намагалася зателефонувати. Татуньо теж добрий – сидить цілими годинами в туалеті, те, що він там виспівує, ще нічого, а ось те, що забирає туди ноутбука, – цілковитий одстой. Геть не думає, що дітям потім гратися на туалетному ноутбуці не зовсім приємно.
"Більше гідності, графе", – подумав Олесь, а вголос мовив:
– Нічого я не одержав!
– А чого ж сидиш такий насурмонений?
– Алгеброїд присікується.
– Що за дурнуватий сленг. У тебе що, проблеми з математиком?
– А тобі треба кожне слово перетлумачувати?
Так от, в секунд-генді, ну роздягальні по-вашому, один йолоп мене пхнув, і я затопив алгеброїдові головешкою в живіт.
– Сильно затопив?
– Та що йому зробиться, він по пояс дерев'яний. Він мене, мабуть, і не впізнав, люду там ціла купа була.
– Так у чому ж справа?
– Ось, – похмуро сказав Олесь, простягаючи свого наплічника. На ньому дірка, і ремінець одірваний.
– У тебе як не одне, то друге. Хіба не можна хоч день без конфліктів?
– Тобі людською мовою пояснили, що я тут ні при чому. Мене пхнули. Тут і Шварценегер не втримався б на ногах.
– То що, я повинна йти і з'ясовувати, хто й навіщо тебе пхнув?
– Треба купувати новий наплічник, – сердито сказав Олесь.
– Через одну дірочку – і новий? – здивувалася мама. – Пусте. Я це вмить зашию.
– Тобі все моє пусте. А знаєш, із яким наплічником ходить Васько? А який у нього мобільник? Його супер-пупер черевики коштують більше, ніж усе моє манаття! – роздратовано вигукнув Олесь.
І не обійшлося б без скандалу, та цієї миті прийшов дід. Дід, це мамин батько, – Костянтин Іванович. Хоча в Олесевому дворі хлопці прозивали його не інакше, як "криголам". І це не ображало, навпаки – то була ще й яка повага. Це прізвисько дідові дали, коли Олесеві було ще років із п'ять. Найбільш невдалий вік для хлопця. Тоді в дворовій ієрархії він посідав одне з найнижчих місць. Так буває, коли за віком скаржитися вже не годиться, а дати здачі ще не можеш. Тому Олесь під час прогулянок у дворі був об'єктом утисків та висмішок. Він насилу терпів. Та дворові правила правилами, а як старші поцупили в Олеся новенького автомобільчика, то він, зашмаркавшись, побіг скаржитися додому.
Старий моряк накинув кітеля і вийшов у двір розбиратися.
– Крихітка діда притягла. Ой, як страшно, – зареготався рудий Гося, гроза всіх малюків.
– Ану тримай! – сказав дід, простягаючи Госі край дошки, що валялася на землі. Нічого не тямлячи, той скорився. Другий кінець дошки дід поклав на краю стола, де вечорами грали у дворі в доміно.
– Лусь! – і дошка під ударом дідової долоні розлетілася навпіл. Ще два удари, і дошку розрубано начетверо.
– Малюків кривдити не можна, – сказав дід, складаючи рештки дошки на купу. – Це навіть москвичі знають, – провадив він, оглядаючи хлопців, що притихли.
Автомобільчика Олесеві не оддали, та кривдити перестали. І за ним навіки в дворі закріпилося прізвисько "Внук Криголама". Либонь, хлопці прийняли за криголам зображення корабля на значку, пригвинченому до дідового кітеля. "Внук криголама" – це звучить гордо.
А від діда того дня Олесь почув два афоризми. Здивувати – значить, перемогти. Чоловік – це той, хто може вирішити стандартні ситуації нестандартними методами. Він тоді не все втямив, що це означає, та звучало воно сильно.
– Бачу, море штормить? – сказав Костянтин Іванович, глянувши на обличчя присутніх.
– Та предки осьо грошенят шкодують, – сказав Олесь.
Мати спалахнула й хотіла було втрутитися, та дід поглядом перепинив її.
– А яких грошенят – великих чи малих? – хитро поспитався він.
– Нормальних, – буркнув Олесь.
– Стільки в закордонних плаваннях побував, а такої валюти не пригадаю, – провадив Костянтин Іванович. – Це що, монети чи купюри?
– Ти що, діду, кепкуєш, хіба на монети щось зараз купиш?
– А це, друже, залежно від того, які монети. Декотрі
з них будуть і дорожчі, ніж папірці. А бувають і цінніші, ніж якісь там ганчірки чи авта.
– Це що ж дорожче, ніж авто? Помешкання?
– Ні, вище бери.
– Що ж іще?
– Життя, наприклад. Хіба життя дешевше, ніж квартира?
– Як це?
– А от послухай, – сідаючи, сказав Костянтин Іванович.
– Ну все, понесло діда в містику, – сказала мама, теж приготувавшись слухати.
"Божевілля – це наша родинна риса", – єхидно подумав Олесь, та діда він поважав, а тому промовчав.
– Моряки, щоб ти знав, люди віруючі. А декотрі ще й частенько вірять у різні штучки, що приносять удачу. Коли шторм розгойдує корабель, аж труби в машинному відсіку починають розтягуватися, наче умові, все рипить, і от-от вирушиш на побачення з Нептуном, – тут і невіра перехреститься, – сказав Костянтин Іванович.
Історія перша – містична
Нільс Бор, славетний данський фізик, якось повісив
на дверях свого сільського будинку підкову,
що, за повір'ями, приносить дому щастя.
Один із його гостей здивовано запитав фізика:
– Невже ви, великий учений, вірите, що підкова над
дверми приносить щастя?
– Ох, – зітхнув Бор, – та, звісно ж, не вірю…
Але ж яке диво: підкова приносить щастя
навіть тим, хто не вірить у неї!
А я почну зовсім не з містики. А зі звичайного п'ятака. Цей п'ятак за часів Катерини дав молодому рекрутові ще його дід. П'ятак за тої пори був навіть дуже незлецькими грішми. Хоча коня на нього й не купиш, та дід гадав, що внук як не потратить монету, то цих грошей вистачить на дідові поминки. Внук брав участь у взятті Ізмаїла, і п'ятак порятував його від турецької кулі. Вояк відбувся синцем, а на п'ятаку лишилася подряпина. Його передали у спадок, і він урятував другого нащадка від французької кулі під час Кримської кампанії 1855 року. Воював п'ятак і під час Другої світової війни. І досі зберігається як коштовна реліквія в родині. Отак звичайнісінький п'ятак став "замовленим".
Використовувати "копійку" в ролі талісмана – давня людська традиція. Я розкажу вам про найславетнішу монету, що приносить талан. Найбільш "щасливою" монетою в світі визнали золотого "Французького янгола" ("French Fygels"). В Європі ці монети часто називають "Щасливими Золотими Янголами".
Історія ця почалася з Огюста Дюпре, дворянина. Йому в 1792 році король Луї XVI доручив створити нову валюту для Франції. Кажуть, для створення цієї моне-ти використовувалося золото, що його отримав алхімік Лестат.
Реформа пройшла успішно, викарбували прегарні золоті двадцятифранкові монети із зображенням янгола. Та монархія впала, й Огюста Дюпре під час Французької революції засудили до гільйотини. За легендою, в кишені засудженого лежала ця монета…
К сожалению!!! По просьбе правообладателя доступна только ознакомительная версия...