Бар Когут - Джон Гришем (Гришэм) страница 7.

Шрифт
Фон

Чим більше Марк міряв кроки, тим більше бентежився. Зволікання здавалося єдиною надійною стратегією, принаймні на цю хвилину, і він вирішив брехати й надалі й подивитися, як розгортатимуться події.

У полудень Горді перебував у напівкоматозному стані. Марк неквапом поприбирав на кухні й виніс на смітник три лантухи мотлоху. Він вимив, висушив і розставив по місцях посуд. Підмів підлогу й навів лад навколо обіднього столуробочого місця Горді. Намагався перенести меблі, але кинув це заняття, бо міг нашуміти. Багато часу провів, дивлячись на стіну й намагаючись дослідити звязки між компаніями, фірмами й гравцями імперії Гайндса Реклі. Ця змова вражала, Горді витратив багато часу, складаючи все до купи. Але наскільки правдиві його дослідження? Чи міг він чітко мислити в тому психічному розладі, в якому перебував?

Марк утупився у телефон, прочитавши все, що зміг знайти в мережі про біполярний розлад і депресію. А знайшов він там чимало. Близько третьої дня він почув шум у спальні й зазирнув туди. У ванній текла водаГорді нарешті брав душ. За півгодини він вийшов у кімнату, свіжовимитий, поголений, із пишним світлим волоссямтак само гарний, як і завжди. На ньому були джинси та светр. Він подивився на Марка й сказав:

Я зголоднів.

Чудово, усміхнувся Марк. Вони пройшли кілька кварталів до улюбленого кафетерію, де замовили сандвічі й каву. Побалакати не вдалося. Він не хотів розмовляти, і Марк дав йому спокій. Горді довго длубав сандвіч, зрештою відкинув хліб, узяв пальцями бекон і жадібно зїв. Вони наливалися кавоюофіціантка ледь встигала підливатиі завдяки кофеїну Горді, здається, прийшов до тями.

Тепер мені краще,мовив він набитим чіпсами ротом. Дякую, Марку.

Чудово. Ось зараз доїмо й підемо до твого лікаря.

Ні, це необовязково, Марку. Мені наразі добре.

Ходімо до лікаря, Горді, чи психотерапевта, чи хто там в біса він чи вона. Тобі здається, що все добре, але це швидко минеться.

Той психотерапевтпосміховище. Терпіти його не можу.

Офіціантка підлила кави. Горді доїв чіпси й відсунув тарілку. Він цмулив каву, ховаючи очі. Зрештою Марк запитав:

Хочеш поговорити про керування в стані спяніння?

Анітрохи. Ходімо прогуляємося. Мені потрібно подихати свіжим повітрям.

Чудова ідея.

Марк розплатився кредитною карткою і вони вийшли з їдальні. Пройшли весь Дюпон-серкл і пішли на захід, до М-стріт. На вулиці потепліло, прояснілонепоганий видався день для тривалої прогулянки. Вони перейшли Рок-Крік і опинилися в Джорджтауні, де йшли в натовпі по Вісконсін-авеню, час від часу зупиняючись перед вітринами. Зайшли в букіністичну крамницю й переглянули літературу в спортивному відділі. Горді грав у футбол і лакрос в Університеті Вашингтона та Лі, отож спортсмен назавжди.

Про що б зараз Горді не думав, він тримав це в собі. Часом він здавався розслабленим і веселим, але це вже не був той колишній Горді. Кудись поділись його зухвалість і жартівлива задиркуватість. Він був затурканим, що й не дивно, і Маркові бракувало його звичних уїдливих і цинічних коментарів. Наприкінці дня піднявся вітер і вони шаснули в кафе по лате. Присусідившись до Горді за маленьким столиком, Марк знову спробував залучити його до розмови, але той був наче в іншому вимірі. Коли він пішов до туалету, Марк надіслав Тоддові й Золі повідомлення з новинами. Також надіслав одне Бренді, написавши, що Горді трохи покращало, але він встиг заразити Марка й Тодда. Усі троє тепер збіса хворі та доглядають один одного в квартирі Горді. Цей грип дуже заразний і лютує в столиці, тому їй краще триматися якомога далі відсіль.

Коли вони вийшли з кафе, Горді сказав, що хоче пройтися вздовж річки Потомак. Вони перейшли М-стрит і спустилися по Вісконсін-авеню до Джорджтаунської набережної з її новозбудованими фешенебельними крамницями, кафе та ресторанами, що за доброї погоди були заповнені студентами й туристами, які сиділи назовні та насолоджувалися сонцем. Але посеред зими публіки тут було небагато.

Стоячи на дощатому настилі на березі замерзлого Потомаку, Горді, здавалося, насолоджувався краєвидом. Праворуч від них був міст Кі, який зєднував Джорджтаун із Росліном. Ліворучострів Теодора Рузвельта і ще один міст. НеподалікЦентр імені Джона Ф. Кеннеді, а ген виднівся Меморіал Лінкольна та інші монументи. Біля води було помітно холодніше. Великі крижані брили торували собі шлях униз по річці. Коли Горді, усміхаючись, обернувся, він мав дивакуватий, утішено-радісний вигляд.

Я задубів,сказав Марк.

То ходімо.

КОЛИ СТЕМНІЛО Й ПІДЇХАЛИ Тодд і Зола, Горді знову спав, а Марк читав книжку в мякій обкладинці. Утрьох вони тихенько підсумували події дня й спробували скласти плани на ніч. Обговорили, чи потрібно викликати Бренду й розповісти їй усю правду, утім, ніхто не був до цього готовий. Особливо Зола. Стосовно планів на завтра, крім зрозумілої речінеобхідності знайти лікаря, який опікується Горді, дискутували небагато. Потім друзі ледь чутно перемістили меблі й прибрали в кімнаті. Марк зажадав очистити й стіну. Йому набридло дивитися на пики Гайндса Реклі та його зграї. Наче недостатньо бридко від попадання в тенета їхньої грандіозної змови, так ще й терпіти весь цей жах у кімнаті. Проте Тодд і Зола наклали вето на цю ідею. Горді так багато часу марудився над своїм шедевром, що краще його не чіпати, аби він знову не здурів.

Коли доставили піцу, Зола прослизнула в спальню, щоби підняти свого хлопця. Повернулася одна й сказала, що він на неї майже не реагує та ще й нагримав. Вони зїли піцу, запиваючи тільки водою, і так вбили трохи часу. Ключі Горді були в Марка в кишені, там і залишатимуться. Вони вирішили, що чергуватимуть уночі, як і вчора. Золі випало першій чатувати на дивані. Тодд пішов до її квартири, а Марк пройшов чотири квартали до себе й уперше за день узяв душ.

Усі розійшлися, і Зола, усамітнена в темноті й спокої, почала обмінюватися повідомленнями. До випробувань цього прикрого дня додався телефонний дзвінок від батька. Суддя імміграційного суду відхилив останнє клопотання і видав ордер на депортацію її батька, матері та неодруженого брата Бо. Після двадцяти шести років у США їх депортують назад до Сенегалу разом із купою інших біженців. Двадцять шість років вони важко працювали мало не задарма. Двадцять шість років перебивалися з хліба на воду, заощаджували скільки могли, підкорялися всім законамнавіть не перевищували швидкості. Двадцять шість років вважали себе американцями й були вдячні за те, що їх тут приймають. А тепер їх силою повертають у країну, якої вони вже не знають і часткою якої бути не бажають.

Зола була сильною жінкою і пишалася стійкістю свого характеру, але від нестерпного гніту турбот вона припустилася помилкизаплющила очі.

О ПЕРШІЙ ГОДИНІ сорок дві хвилини її телефон почав дзижчати й вібрувати. Він був у кишені джинсів і зрештою розбудив її. Пропущений дзвінок. Від Горді. Одну-дві секунди вона усвідомлювала реальність, потім скочила на ноги й побігла до спальні. Перевірила ванну кімнату, добре розуміючи, що його там немає, і кинулася будити Тодда. Другу ніч поспіль вони мчали сходами до вестибюля на першому поверсі, а потім вибігали на автостоянку позаду будинку. «Мазда» Горді зникла. Тодд зателефонував Маркові й сказав, що вони мчать його підібрати. Уже в Тоддовій машині пікнув телефон Золитекстове повідомлення.

Це від нього. Пише: «Золо, я так більше не можу. Виходу немає. Мені дуже шкода».

Чорт! Дзвони йому.

Не відповідає,зауважила Зола, натиснувши виклик за його номером.

Одразу пішло переадресування на голосову пошту: «Привіт, це Горді. Залиште повідомлення».

Голосова пошта. Надсилаю повідомлення: «Горді, ти де? Ми виїхали».

Вона дивилася на екран телефона, очікуючи відповіді, потім знову надіслала той самий текст.

Глухо.

І ти нічого не почула, коли він пішов?

Авжеж ні. Я старалася не заснути. Мабуть, у нього був ще один ключ.

Отож. Він може завдати собі шкоди.

Не кажи так.

Марк щодуху біг від свого будинку з телефоном біля вуха, намагаючись додзвонитися до Горді. Але не вдавалося. Він заскочив на заднє сидіння і спитав:

Що тепер?

У тебе й досі його ключі?звернувся до нього Тодд.

У кишені. Хто взагалі тримає запасний ключ від машини, якій уже десять років?

Горді, наприклад. Він збирається утнути якусь дурницю, ти хоч розумієш це чи ні?

Тільки не зараз,сказала Зола.Вибачте, хлопці. Я не збиралася засинати.

«Другу ніч поспіль»,одночасно подумали Марк і Тодд, але промовчали. Нарікання не зарадять лихові, а Золі й без того непереливки. Якщо Горді замислив щось утнути, їм його не зупинити.

Є якісь думки?порушив мовчанку Тодд, усе ще стискаючи кермо. Ніхто не відповів. Запала гнітюча тиша, тільки рокотав двигун і обігрівач дмухав теплим повітрям. Зола сказала:

Він любив бігати в парку Рок-Крік.

Сумніваюсь, що він там бігає посеред ночі,зауважив Тодд.Мінус шість на дворі.

Як щодо «У Коні»?запитав Марк.Ми завжди любили там протвережуватися.

Оце гарна ідея,погодився Тодд і рушив із місця.Не припиняйте телефонувати й писати йому.

«У Коні»цілодобово відкрита вафельна на Девятнадцятій вулиціулюблений заклад безпритульних і студентів. Тодд зупинився неподалік і Марк пірнув усередину. За мить повернувся і сказав:

Немає ніяких ознак його перебування. Є ідея. Поїхали на набережну в Джорджтауні. Ми з ним були там сьогодні, і, схоже, йому там сподобалося.

Що означає «йому там сподобалося»?запитав Тодд.

Не знаю. Просто їдьмо.

Коли вони звернули на М-стрит, задзвонив телефон Марка.

От чорт! Це Бренда. Відповідати?

Так!гаркнув Тодд.Негайно відповідай!

Марк натиснув «відповісти» й промовив:

Привіт, Брендо.

Вона була майже в нестямі:

Марку, що відбувається? Щойно я отримала повідомлення від Горді. Пише, що йому шкода, виходу немає, він так більше не може. Що в біса коїться, Марку? Кажи!

Він катається по місту, Брендо. Ми з Тоддом у машині, намагаємося його знайти. Він не приймає препарати й поводиться мов пришелепкуватий.

Я думала, він у ліжку з грипом, як і ви.

Так, був у ліжку, хворів, і що? Ми були з ним, але він крадькома вислизнув. Ти намагалась йому подзвонити?

Авжеж;! Чому ти не сказав мені, що він більше не приймає препарати?!вона буквально волала.

Брендо, я до вчора навіть не знав, що він на препаратах. Він нікому про це не казав. Ти теж;, до речі.

Про таке не кажуть. Прошу, знайди його, Марку!

Ми намагаємося.

Я скоро приїду.

Ні, не поспішай. Залишайся там, я тобі зателефоную.

На набережній вони зупинилися на узбіччі й вилізли з машини. Припустилися до річки, але їх зупинив охоронець.

Шановний,звернувся до нього Марк,ми шукаємо друга. Він приїхав на маленькій синій «мазді» й потребує нашої допомоги. Ви його не бачили?

Та кому тут щось треба вночі?

Зрозуміло. Ми просто подивимось, ви не проти?

Дивіться,відповів охоронець.

Вони пройшли променадом і зупинилися біля річки, на самому краї набережноїсаме там, де Горді й Марк стояли кілька годин тому. Праворуч кілька машин перетинали Потомак по мосту Кі. А ліворуч, поза островом Рузвельта, на Арлінгтонському Меморіальному мості, трапилась якась надзвичайна подія. Там блимали червоні й сині вогні.

7

КОЛИ ВОНИ ПІДЇХАЛИ до мосту, три смуги західного напрямку були перекриті, що спричинило транспортний затор. Тодд залишив машину на травянистому насипу біля пандуса, і вони поспішили до місця подій. Там стояли й блимали синім шість абияк розташованих поліційних машин із відчиненими дверима. Повсюдно клекотали рації сновигаючих поліціянтів. Двоє з них стояли на узбіччі, біля поручнів, і вдивлялися в темну річкову воду. Завиваючи сиреною, повзла затором, намагаючись дістатися місця подій, «швидка допомога». Коли вони пройшли мостом сто метрів, їх зупинив полісмен.

Назад!гаркнув він.Куди лізете?

Вони зупинилися, вдивляючись у рейвах попереду. Поза полісменом і патрульними машинами вони побачили синю «мазду» Горді, що стояла з увімкненими фарами посеред смуги. Дверцята з боку водія були відчинені.

Що сталося?спитав Марк.

Не ваше діло. Ану, забирайтеся звідси!

Пане,звернувся до нього Тодд.Ми його знаємо. Це наш друг. Що з ним?

Полісмен глибоко зітхнув і схаменувся.

Стрибнув, ясно? Зупинив машину й шугонув із мосту.

Зола закричала й затулила обличчя долонями. Тодд підхопив її, не давши впасти. У Марка підігнулися коліна, до горла підкотила нудота. Він ледь спромігся видушити:

Ні, не може бути.

Полісмен обійняв Марка за плечі й кивнув ліворуч, де двоє поліціянтів утішали жінку середніх років:

Ота жінка їхала позаду нього, коли він зупинився. Вона бачила, як він кинувся до краю та шугонув униз. Співчуваю.

Не може бути,повторив Марк, у той час як Тодд відводив Золу до широкого тротуару за кілька кроків від них. Вона, невтішно ридаючи, важко опустилася на землю, спиною до бетонної огорожі мосту.

Співчуваю,знову сказав полісмен.Ми пробиваємо його номери. Він із Західної Віргінії, так?

Так. Його звати Ґордон Таннер. Ми студенти.

Ходімо зі мною.Марк пройшов за ним повз поліцейських та їхні машини до «мазди» Горді. Він витріщився на неї, як на щось жахливе й помотав головою.Сюди, покликав полісмен і підвів його до краю мосту. Двоє інших поліціянтів водили променями ручних ліхтариків по темних водах Потомаку. До мосту, блимаючи синіми проблисковими маячками, наближався швидкохідний катер.

Отут він і стрибнув,сказав полісмен. Там усюди крига. Ніхто б не витримав більше пари хвилин.

Марк дивився у воду й спостерігав за катером, який заходив під міст. Заплющивши очі, почав схлипувати.

Підійшов детектив у плащі й запитав:

Хто це?

Його друг,відповів полісмен.Знає того хлопця.

Марк дивився на детектива, намагаючись опанувати себе.

Співчуваю, синку,сказав детектив.Тобі є що нам розповісти?

Марк витер очі, скреготнув зубами й вимовив тремтячим голосом:

Це наш друг. Останнім часом у нього проблеми. Минулої ночі його затримали пяного за кермом. Ми цілий день очей з нього не спускали, боялися, що накоїть дурниць.

У нього проблеми з психікою?

Ні, просто припинив приймати ліки,Марків голос зірвався, він знову витер очі.Не можу повірити.

Ваша оценка очень важна

0
Шрифт
Фон

Помогите Вашим друзьям узнать о библиотеке