Роджер ЖелязниВолодар Світла
Розділ перший
Кажуть, ніби за пятдесят три роки після свого звільнення повернувся він зі Злотої Хмари, щоб іще раз підняти рукавичку Небес, стати на герць із Ладом життя й богами, які його запровадили. Послідовники молилися про його повернення, хай навіть молитви їхні були гріх. Не годиться ж бо турбувати молитвою того, хто, хоч би за яких обставин, пішов у нірвану. Та люди в шафранових рясах усе одно благали, щоб Мечник, Манджушрі, знову прийшов поміж ними. І, кажуть, Бодгісатва почув...
Хто цілком знищив потяги,
незалежний від харчу, чия царина
непередавана свобода порожнечі,
шлях їх, як шлях птахів у повітрі,
важко зауважити.
Послідовники звали його Магасематман і казали, що вінбог. Сам він, однак, волів відкидати «Мага-» й «-атман»і звався просто Сем. Богом себе він ніколи не проголошував. А втім, ніколи й не проголошував, що вінне бог. За тих обставин жодне з цих тверджень на користь би не пішло. Мовчання натомість могло б.
Тому особу його оповивала таємниця.
Було це в сезон дощів...
Було це в розповні великої вогкості...
Було це дощовитими днямипіднеслися тоді їхні молитви, за джерело яким правили не чотки й не молитовні колеса, а велика молитвомашина в монастирі Ратрі, богині ночі.
Високочастотні молитви були скеровані вгору, в атмосферу й далі, аж до тієї золотої хмари під назвою Божий Міст, що оперізує цілий світ і вночі нагадує бронзову веселку, а посеред дня робить червоне сонце жовтогарячим.
Дехто з ченців піддавав сумніву канонічність цього способу молитвувати, та збудував машину й керував нею Яма-Дгарма, упалий, із Міста Небесного; подейкували, саме він хтозна-коли збудував і могутню громову колісницю владаря Шивиапарат, що ширяв небесами, вивергаючи по собі полумяні струмені.
Хай він і потрапив у неласку, та Яму все ще вважали найвправнішим із винахідників, хоча сумніву не було: Боги Міста змусили б його вмерти справжньою смертю, коли б тільки дізналися про молитвомашину. Щоправда, не було сумніву й у тім, що справжньою смертю вони б його змусили вмерти навіть без такого приводу, як молитвомашина, коли б тільки він потрапив їм до рук. Як він уладнає це з кармовладцями, було його особисте діло, однак ніхто не сумнівався: щойно прийде час, спосіб він знайде. Він був тільки вдвічі молодший за саме Місто Небесне, а памятало ж заснування того осідку щонайбільше десятеро богів. У питаннях Світового вогню уходив він за мудрішого, ніж навіть владар Кубера. Та це були його менші Атрибути. Найліпше його знали за дещо інше, хоч говорив про це мало хто. Рослий, але не надміру; кремезний, та не опасистий; рухався плавно й повільно. Носив червоне, словами не розкидався.
Яма порався коло молитвомашини, а велетенський металевий лотос, що його він приладнав на даху монастиря, обертався і обертався у своїх опорах.
На будівлю, лотос і джунглі біля підніжжя гір падав дощик. Упродовж шести днів Яма надіслав кіловати молитов, але через статичну електрику Нагорі його ніхто не чув. Півголосом покликав він до найславетніших тогочасних божеств плодючості, спомянувши їхні найвидатніші Атрибути.
За відповідь правив лиш гуркіт грому, і малий мавпій, що Ямі прислуговував, пирхнув.
Хоч молися, владарю Ямо, хоч проклинай, а результат той самий,зауважив він.Себто ніякого.
Й оце аж сімнадцять утілень тобі знадобилось, щоби збагнути сю істину?мовив Яма.Ось тому ти досі й сидиш у мавпі.
Зовсім ні,обурився мавпій, якого звали Тек.Хоч моє падіння й не було таке феєричне, як твоє, проте до нього спричинилися прояви особистої ворожнечі з боку...
Годі!відрізав Яма, відвертаючись.
Тек збагнув, що, либонь, зачепив був болюче місце. Шукаючи інший предмет для розмови, рушив до вікна, вистрибнув на широке підвіконня й витріщився на небо.
Бачу на заході просвіт у хмарах,повідомив він.
Яма підійшов, теж глянув, нахмурився й кивнув:
Еге ж. Лишайся тут і тримай мене в курсі.
Він перейшов до пульта.
Нагорі лотос припинив обертатися, відтак скерувався на ділянку чистого неба.
Дуже добре,сказав Яма.Це вже щось.
Він підніс руку до окремої панелі керування, де клацнув кількома перемикачами й підкрутив дві ручки.
Під ними, у печерних підземеллях монастиря, прийняли сигнал і розпочали інші приготування: лаштували носія.
Хмари знову скупчуються!крикнув Тек.
Та вже байдуже,відказав Яма.Рибка в сітці. Лине він із нірвани до лотоса.
Знову гримнуло, а в лотос гучно, наче град, забарабанила злива. Змії блакитних блискавиць звивалися й сичали над верховинами.
Яма замкнув останнє коло.
Гадаєш, він буде радий знову вдягнути тіло?запитав Тек.
А йди ти банани ногами лупи!
Тек вирішив, що вважатиме це дозволом піти, і лишив Яму самого в кімнаті, де ще треба було повимикати апаратуру. Спершу рушив коридором, а потім спустився широкими сходами. Зупинившись на майданчику, він почув голоси й шурхіт сандалів, що наближалися з бокової зали.
Не вагаючись, Тек видерся на стіну, чіпляючись за два протилежні ряди вирізьблених тваринпантер і слонів. Умостившись на крокві, він сховався в тіні й став нерухомо чекати.
Крізь арку пройшло двоє чорноризців.
То чому вона не може розчистити їм небо?спитав перший.
Другий, старший і кремезніший, знизав плечима.
Хіба ж я мудрець, щоб відповідати на такі запитання... Її небайдужість очевидна, інакше б вона не дала їм цього прихистку й не дозволила б Ямі так ним скористатися. Та хто може визначити межі ночі?
Або жіночих настроїв,зауважив перший.Чув я, що навіть жерці не знали про її прибуття.
Може бути. Хай там як, а скидається це на добре знамення.
Скидається на те.
Ченці проминули ще одну арку, і Тек слухав, як вони віддаляються, доки не запанувала тиша.
Та навіть тоді він не пішов із сідала.
«Вона», що її згадували ченці, могла бути тільки сама богиня Ратріобєкт поклоніння ордену, який прихистив послідовників Великодухого Сема, Просвітленого. Тепер і Ратрі належала до впалих із Міста Небесного, носячи шкуру простої смертної. Вона мала всі підстави ображатися через ту історію, і Тек розумів, на який ризик іде Ратрі, даючи їм притулок, не кажучи вже про її особисту присутність під час цієї справи. Якби звістка про це потрапила назовні й була почута ким слід, вона могла б утратити будь-які шанси колись поновитися в правах. Тек памятав її як темноволосу красуню зі срібними очима, яка їде Проспектом Небес на місячній колісниці з чорного дерева й хрому, запряженій огирами чорної та білої масті, у супроводі варти, теж у чорному й білому, змагаючись у пишноті із самою Сарасваті. Текове серце стрибнуло у волохатих грудях. Він просто мусив побачити її знову. Однієї ночі, вельми вже давно, за щасливіших часів і в кращій подобі, він танцював із нею на балконі під зірками. Це тривало лиш кілька митей. Та він памятав, а мати такі спогади, коли ти мавпа, тяжко.
Тек зліз із крокви.
На північно-східному розі монастиря здіймалася вежа, височенна. У вежі тій була світлиця. Казали, що в ній повсякчас пробуває богиня. Щодня там прибирали, постіль міняли, спалювали свіжі пахощі й покладали просто у дверях жертовні приноси. Двері ці зазвичай тримали на замку.
Були там, звісно, вікна. Питання про те, чи змогла б крізь одне з них пробратися людина, так і залишиться суто теоретичним. Тек же на практиці довів, що мавпа це може.
Видершись на дах монастиря, він подряпався на вежу, рухаючись від цеглини до слизької цеглини, від виступу до нерівності, підсобакуватим гарчанням небес; кінець кінцем зачепився-таки за стіну точнісінько під зовнішнім підвіконням. На нього безугавно падав дощ. Він почув пташиний спів у кімнаті. Побачив краєчок мокрого синього шалика, перекинутого через підвіконня.
Схопився за край і підтягувався, аж доки зміг зазирнути.
Вона була спиною до нього. Сиділа в синьому сарі на ослінчику в протилежному кінці світлиці.
Він випнувся на підвіконня й прочистив горло.
Вона швидко обернулася. На ній був серпанок, тож риси її годі було розрізнити. Подивившись на нього крізь вуаль, вона встала й перетнула світлицю.
Він був нажаханий. Колись струнка, тепер вона мала широкий стан; ступавши колись пружно, мов гілочка хитається, зараз вона перевалювалася з ноги на ногу; обличчя було затемне; навіть крізь серпанок видно було, що лінії носа й підборіддя надто різкі.
Він схилив голову й проспівав;
«Наша будь з тієї хвилі, як зібралися ми спати, ніби птаство на дерева!»
Вона стояла нерухома, мов власна статуя внизу в головній залі.
«Злодія жени далеко, Ноче,вовка та вовчицю,дай заночувати гарно!»
Вона поволі простягла руку й поклала йому на голову.
Трохи помовчавши, прорекла:
Благословляю, маленький. На жаль, більше нічого дати не можу. Ні захистити, ані красою обдаруватисамій бракує цих розкошів. Як тебе звуть?
Тек,відказав він.
Вона торкнулася свого чола.
Знала я колись одного Тека... Давно минулими днями, далеко звідси...
Ятой Тек, пані.
Вона присіла на підвіконня. Трохи згодом він збагнув: вона плаче під вуаллю.
Не плач, богине. Тек тут. Памятаєш Тека-архівара? Списосяйного? Готовий він уволити твої веління.
Теку...мовила вона.Ох, Теку! І ти? Я не знала, не чула...
Колесо повернеться ще раз, пані, і хтозна? Може, усе стане ще й ліпше, ніж колись.
Її плечі здригнулися. Він простягнув був до неї руку, але забрав.
Вона обернулася й подала йому свою.
Помовчавши цілу вічність, сказала:
Самопливом наш статус не поновиться й справи не владнаються, Теку Списосяйний. Мусимо проторувати власний шлях.
Що-що?спитав був він, аж тут утямив:Сем?
Вона кивнула.
Саме він. Наша надія проти Небес, любий Теку. Якщо вдасться його вернути, у нас буде шанс жити знову.
То саме тому ти йдеш на цей ризик, тому сидиш у тигрячій пащі?
А чому ж іще? Коли справжньої надії немає, мусимо викарбувати власну. Хай навіть ця монета й буде фальшива, та, може, її таки вдасться збути.
Фальшива? Ти не віриш, що він був буддою?
Вона реготнула.
Сем був найвидатніший шарлатан на божій чи людській памяті. А щенайгідніший суперник Тримурті за всі часи. Не дивися на мене так збентежено, архіваре! Ти ж знаєш, що він украв канву свого вчення, шлях і досягнення, усі ці шати, із заборонених доісторичних джерел. Це була зброя, не більше. Його головна сила полягала у власній нещирості. Був би він знову з нами...
Владарко, святий чи шарлатан, а він таки повернувся.
Не кепкуй із мене, Теку.
Богине, владарко! Я щойно від владаря Ями, він саме вимикає молитвомашину з отим своїм переможно насупленим виразом.
Але ж задум був майже безнадійний... Владар Аґні казав якось, ніби це цілком неможливо.
Тек устав.
Богине Ратрі!мовив він.Хто з усіх, від людей до богів, знається на такому ліпше, ніж Яма?
На це запитання, Теку, відповіді я не маю, бо її не існує. Але чому ти такий певний, що він зловив нашу рибку?
Бо вінЯма.
Тоді ось моя рука, Теку. Веди мене знову, як колись. Погляньмо на Бодгісатву вві сні.
І Тек вивів її крізь двері, униз сходами, у долішні палати.
Печеру заливало світло, породжене не смолоскипами, а Яминими генераторами. Ліжко на узвишші з трьох боків огороджували ширми. Апаратура здебільшого теж уже була схована за ширмами й завісами. Обслуга з ченців у шафранових рясах безшумно сновигала по великій палаті. Біля ліжка стояв Яма, майстерний винахідник.
Їхнє наближення декотрі з добре вишколених незворушних ченців зустріли короткими вигуками. Тек глянув на жінку обіч себе й відступив на крок, затамувавши подих.
Огрядна тітонька, з якою він щойно говорив, зникла. Він знову стояв поруч Безсмертної Ночі, що про неї написано: «Простяглася на весь простір, по долинах та по горах, пітьму геть жене зірками».
Дивився Тек лиш якусь хвилю, а тоді затулив очі. Вона й досі зберігала цей залишок свого давнього Образу.
Богине...почав був він.
До сплячого!звеліла Ратрі.Він ворухнувся.
Вони підійшли до ложа.
І сталося те, що згодом малювали на фресках у кінці незліченних коридорів, вирізьблювали на стінах Храмів, зображували на стелях численних палаців,пробудився той, кого знали під різними йменнями: Магасематман, Калкін, Манджушрі, Сіддгартха, Татхаґата, Увязнювач, Майтрея, Просвітлений, Будда й Сем. Ліворуч од нього стояла богиня-Ніч, праворучСмерть; у ногах згорбився Тек-мавпа, немов одвічний коментар щодо співіснування тваринного й божественного.
Одягнений він був у звичайнісіньке смагляве тіло середнього зросту й віку; риси мав пересічні й невиразні; розплющив очітемні.
Чолом тобі, Володарю Світла!
Слова ці проказала Ратрі.
Очі блимнули. Погляд був відсутній. Ніде в палаті ніхто не ворушився.
Чолом тобі, Магасематмане, Буддо!мовив Яма.
Невидющі, очі витріщалися в простір.
Привіт, Семе,сказав Тек.
Лоб трохи зморщився, очі примружилися, погляд спинився на Теку, відтак перейшов на інших.
Де?..прошепотів він.
У моєму монастирі,відповіла Ратрі.
Без жодного виразу він поглянув на її красу.
Тоді так щільно заплющив очі, що їхні кутки пішли брижами. Від вищиру болю рот його став луком, стиснуті зубистрілами.
Ти правда той, кого ми назвали?спитав Яма.
Відповіді не було.