Чорт зна що. Запропаща душа - Антология страница 4.

Шрифт
Фон

Оповідання «Чортів портрет» публікується в анонімному перекладі за газетою «Діло», 1893 ( 153159).

Чортів портрет

Давно, коли ще на Україні були гетьмани, в селі Млинки жив коваль Омелько Сивий з жінкою Мотрею. Як у Млинках, так і в околиці Омелько славився не стільки своєю роботою, скільки відвагою. Він і самого чорта не боявся. А не боявся його тому, що не мав звички лихословити.

Про те, як дізнався Омелько, що сей, хто не лихословить, не має чого боятися чорта, розповідав він сам, як вже поєтарівся, так

Одного разу прийшов Омелько пізно вночі з корчми додому і, щоби не будити жінки, ліг спати в кузні. Довго чи коротко він спав, сего не памятає, тілько якось чує, що йому зробилося тяжко, душно, неначе дим з сірки його душить.

Пробудившись, побачив: кузня освітлена, а о пять кроків далі стоїть чорт, світить очищами і скрегоче, наче голодний вовк, зубами. Хотів Омелько перехреститись, та руки не може підняти.

«Ну,  думає Омелько,  ось коли мені кінець прийшов».

Але так сталося: чорт поскреготав, поскреготав зубами, та й каже:

 Хотів, я, Омельку, над тобою насміятися, та сили не маю; а все тому, що ти не лихословиш.

Сказавши се, зник. Відтоді-то зробився Омелько таким відважним, якого і на світі не знайдеш.

Були свята. Мотря, жінка Омелька, пішла до свояків на сусідній хутір, а Омелько побалакавши з кумом в корчмі, вертав задуманий домів.

 Гляньте, хлопці, онде Омелько йде,  крикнув один парубок з громадки, що йшла супроти Омелька.

 Ну, і що?  зауважив другий, що прийшов до села Млинки з міста, де учився у маляра, що церкви малює.

 То, що він такий відважний, що й самого чорта не боїться.

 Ба треба знати, якого чорта; а то часом можна настрашитися добре.

 Та хіба чорти не однакі?

 Правда, що не однакі: одні страшніші, а инші  так собі чортенята. Якби Омелько побачив самого Дідька, то би на смерть перестрашився,  промовив маляр.

Треба спімнути: хоча він був ще учнем, але так добре умів малювати, що як намалює чоловіка, то такий справді є  кожний пізнає.

 Ну, сего не говори. Нашому Омелькові й Дідько нічо.

 Чи так?

 Направду.

 Ану побачимо.

 Як же ти побачиш?

 А так, коли Омелько засне, я намалюю в кузні на дверях чортів портрет.

 Ну, і що?

 Нічо. Прокинеться Омелько і, як побачить портрет, зі сну буде уважати його за самого чорта й настрашиться.

 Ану-ну!..  далися чути голоси парубочі.

 Добре, тілько нехай кожен з вас за порядком стоїть під вікном кузні, щоби видіти, як настрашиться Омелько чортового образа.

 Добре, добре,  згодилися парубки.

Сказали, зробили. Як тілько Омелько захропів, маляр увійшов до кузні, намалював на дверях портрет чорта і підписав під ним, що се сам Дідько, а потому парубки стали за порядком підглядати Омелька через вікно. Не треба було довго чекати, кузня не була натоплена, а різдвяний мороз скоро вигнав хміль з Омелька. Прокинувся, потягнувся, позіхнув, протер очі, а побачивши чортів портрет, спросоння взяв його за самого чорта, і сказав:

 Еге, ти знова був ласкав прийти?  Портрет мовчав.  Якого чорта, прости Господи, ваша світлосте, зявилися передо мною? Може, хочете мене своїм видом полохати?  Чортів портрет мовчав. «Е, то, певно, котрийсь хлопець перебрався за чорта і хоче мене наполохати»,  подумав Омелько  і, схопивши поліно, крикнув:  Слухай ти, чортів сину: як звідси не заберешся, то диви, чим обірвеш.  І Омелько показав поліно. Чортів портрет не промовив і слова.  Ну, коли так, то стережи ж свою чортячу пику!  закричав Омелько й кинув поліно в двері з такою силою, що аж двері отворилися.  Еге, диви, яка кумедія, та се не справдешній чорт, лише намальований, тай ще як  хоч дай йому табаки понюхати,  мовив Омелько, стоячи перед чортовим портретом і хотів його стерти. Але тут його задержала гадка, хто ж це намалював портрет: чи сам чорт, чи хлопці? І що подумають собі ті, що намалювали, про його відвагу, якщо він його зітре?

 А щоби ви мазярі,  каже,  галушками вдавились, якщо ви християнські душі, а якщо се чорти намалювали, то Ви гадаєте, що я настрашуся вашого портрета і замажу його? О, ні, проклятущі, я от що зроблю вашому портретові!..

Омелько плюнув у лице портрета і, показавши йому язика, ліг спати.

Прийшла Мотря. Увидівши чортів портрет, страх як перепудилася і зняла такий крик, що навіть Омелько збудився і, протираючи очі, розглянувся на всі сторони, думаючи, що кузня горить.

Шрифт
Фон
Помогите Вашим друзьям узнать о библиотеке

Отзывы о книге